Župna crkva – Temelji

Ako je i u čemu crkva u Kruševu bila sigurna od početaka onda su to temelji. Podloga ispod temelja je čvrsta, sigurna, uvezana kamenom na „zub“.  Klinovi kamena su poredani jedan do drugoga, a između njih se nalazi zemlja crvenica. To su dobre podloge za građevine. Taj kamen, bez težih strojeva je teško vaditi, moguće ga je parati, ali vaditi vrlo teško. U ovo što pišem i sam sam se uvjerio. Nivelirali smo teren oko crkve 1990. Muku smo mučili u zaravnjivanju i niveliranju prostora oko crkve. Vrlo teško je bilo skidati potrebne visine da bi postigli odgovarajući nivo. Sve ovo što je napisano govorili smo predstavnicima FM kulture i sporta odnosno Zavoda za zaštitu spomenika. Ipak, predstavnici Zavoda za zaštitu spomenika nisu odustajali od ispitivanja temelja sondiranjem.

U pokušaju da ne gubimo vrijeme u radovima, da ne trošimo novce, ipak smo bili primorani te smo 27. 6. 2008. pristupili iskopu sondi oko crkve. U dva dana (27. i 28.lipnja) sonde su s manjim bagerom iskopali su Dario i Zoran Vidačak, očistili ih, napunili vodom i po tome smo pozvali predstavnike Zavoda, da dođu na uvid. Predstavnici Zavoda su delegirane profesore s mostarskog Učilišta da iziđu u Kruševo na napravi uviđajni zapis. Na ispitivanje i uvid temelja, lađe crkve, zvonika, cerklaža lađe crkve i svetišta, zidova zvonika i prostora oko kupe na zvoniku došli su profesori Mladen Glibić, Pero Marijanović, Anđelka Mikulić, s njima na uviđaju su bili Mile Pušić i don Ljubo Planinić.