Ne gledaj unatrag

Ne okreći seŽivimo u svijetu u kojem se ljudi nerado odvikavaju svojih navika. Kao da su opterećeni s pogledom u prošlost. Kao da su se zarekli da neće naprijed. Prošlost, suludo motanje u verigama prošlosti je omča oko vrata. Čuo sam ne jedanput „neću kursa mijenjati“.  Ne okreći se sine, natrag ima stara poslovica. Ne obazri se natrag kad plugom oreš inače ti brazda ode ukrivo. I Luka u svojem evanđelju kaže: „Nijedan koji stavi ruku svoju na plug i obazire se natrag, nije prikladan za Božje kraljevstvo (9,62). Tko god koraca s pogledom natrag koraci mu nikada neće biti pravi, ispravni. Sve će mu biti krivudavo. Ne može se ravno hodati ako se stalno okrećete natrag.

Isus se poslu­žio tim primjerom da nas pouči kako da budemo Njegovi dobri i uspješni učenici koji neće krivudati. Kristov učenik se ne vraća na staro, ne osvrće se unatrag nego s punim pouzdanjem kreće za Kristom.