Sedma uskrsna nedjelja – 1.6.2014.

Misna čitanja Prvo čitanje – Čitanje Djela apostolskih (Dj 1,12-14): Pošto je Isus uzet na nebo, vratiše se apostoli u Jeruzalem s brda zvanoga Maslinsko, koje je blizu Jeruzalema, udaljeno jedan subotnji hod. I pošto uđu u grad, uspnu se u gornju sobu gdje su boravili: Petar i Ivan i Jakov i Andrija, Filip i Toma, Bartolomej i Matej, Jakov Alfejev i Šimun Revnitelj i Juda Jakovljev – svi oni bijahu jednodušno postojani u molitvi sa ženama, i Marijom, majkom Isusovom, i braćom njegovom. Riječ Gospodnja.

Psalam (Ps 27, 1.4.7-8a): Vjerujem da ću uživati dobra Gospodnja u zemlji živih.

1. Gospodin mi je svjetlost i spasenje: koga da se bojim? Gospodin je štit života moga: pred kime da strepim?
  2. Za jedno molim Gospodina, samo to ja tražim: da živim u domu Gospodnjem sve dane života svoga, da uživam milinu Gospodnju i dom njegov gledam.
  3. Slušaj, Gospodine, glas moga vapaja, milostiv mi budi, usliši me! Moje mi srce govori:»Traži lice njegovo!«

Drugo čitanje – Čitanje Prve poslanice svetoga Petra apostola (1Pt 4,13-16): Ljubljeni: Radujte se kao zajedničari Kristovih patnja da i o objavljenju njegove slave mognete radosno klicati. Pogrđuju li vas zbog imena Kristova, blago vama, jer Duh slave, Duh Božji u vama počiva. Tek neka nitko od vas ne trpi kao ubojica, ili kradljivac, ili zločinac, ili makar i kao nametljivac; ako li kao kršćanin, neka se ne stidi, nego neka slavi Boga zbog tog imena. Riječ Gospodnja.

Pjesma prije evanđelja (Iv 14,18): Neću vas ostaviti kao siročad, govori Gospodin: idem i doći ću k vama, radovat će se srce vaše.

Evanđelje – Čitanje svetog Evanđelja po Ivanu (Iv 17, 1-11a): U ono vrijeme: Isus podiže oči k nebu i progovori: »Oče, došao je čas: ­proslavi Sina svoga da Sin proslavi tebe i da ­vlašću koju si mu dao nad svakim tijelom dade život vječni svima koje si mu dao. A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao – ­Isusa Krista. Ja tebe proslavih na ­ze­mlji dovršivši djelo koje si mi dao ­izvršiti. A sada ti, Oče, proslavi mene kod ­sebe onom slavom koju imadoh kod tebe ­prije negoli je svijeta bilo. Objavio sam ime tvoje ljudima koje si mi dao od svijeta. Tvoji bijahu, a ti ih ­meni dade i riječ su tvoju sačuvali. Sad upoznaše da je od tebe sve što si mi dao jer riječi koje si mi dao njima predadoh i oni ih primiše i uistinu spoznaše da sam od tebe izišao te povjerovaše da si me ti poslao. Ja za njih molim; ne molim za svijet, nego za one koje si mi dao jer su tvoji. I sve moje tvoje je, i tvoje moje, i ja se proslavih u njima. Ja više nisam u svijetu, no oni su u svijetu, a ja idem k tebi.« Riječ Gospodnja.

Molitva vjernika – Uvod: Braćo i sestre, nebeski nas je Otac obdario darom ljubavi i okrijepio snagom svoga Duha. Obratimo mu se smjernom molitvom da uvijek budemo vjerni suradnici Duha svetoga.

1. Gospodin Isus je ostavio svoju zajednicu papi i biskupima, udijeli nam i u naše vrijeme dobrih i evanđeoskih apostola, molimo te.
  2. Gospodin Isus molio je na rastanku s učenicima da ga proslaviš: ulij u svu Crkvu duha molitve, molimo te.
  3. Gospodin Isus tješio je svoje učenike obećanjem Duha Svetoga: danas i nama pošalji Duha svetoga da se radujemo što smo Isusovi učenici, molimo te.
  4. Gospodin Isus molio je za jedinstvo svojih učenika: uništi sablazan razdijeljenosti među Crkvama, molimo te.
  5. Gospodin Isus htio je da ga svi ljudi upoznaju i prihvate kao učitelja: daj da nas Duh Sveti pokrene da naviještamo Isusovu riječ, molimo te.
  6. Gospodin Isus je htio da svi ljudi s njime budu braća i sestre, neka nas Duha sveti sve poveže u zajedništvo odnosa braće i sestara, molimo te.
  7. Gospodin Isus je učio svoje učenike da budu zahvalni, zahvalna srca stojimo pred Tobom Bože, pred našim roditeljima, odgojiteljima, učiteljima i vjeroučiteljima. Neka naša zahvala dopre do svih molimo te.
  8. Gospodin Isus je u slavi Oca nebeskog: daj našim pokojnicima da ugledaju tvoje očinsko lice i naužiju se tvoje ljubavi, molimo te.

Zaključak: Bože, ljubitelju ljudi, u daru Duha Svetoga dao si nam Branitelja koji nas čuva postojane u tvojoj istini. Obnovi u nama sve što je tebe nedostojno i pomozi da svakodnevno rastemo u spoznanju dara koji si u nas pohranio. Po Kristu Gospodinu našemu!